Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności
Jesteśmy najlepsi
Google Rating
5.0
R
HUMAN RECRUITMENT
4
VAT UE : 6681901255
Human4Human Recruitment is a recruitment agency founded on the fundamental value of the recruitment process - working in service to PEOPLE.
HUMAN
Copyrights 2024 H4H / All rights reserved
Wakat, rekrutacja, selekcja i gotowe! Czy to naprawdę takie proste? Być może niektóre etapy procesu wydają się proste, ale zarówno Kandydaci, jak i Pracodawcy przyznają, że osiągnięcie sukcesu na polu poszukiwania pracy i pracowników to niełatwe zadanie, które wymaga wiele czasu, zaangażowania… i wiedzy na temat aktualnych trendów. Bo rynek pracy, podobnie jak inne gałęzie gospodarki, podlega wielu przemianom.
Procesy rekrutacyjne przeżywały ogromną cyfrową rewolucję wraz z upowszechnieniem internetu. Potem przebojem stały media społecznościowe i portale branżowe, a w pandemii – rekrutacja zdalna. Dzisiaj wiele mówi się o rekrutacjach wspomaganych przez sztuczną inteligencję. Ale czy wraz z rozwojem technologicznym rekrutacja stała się łatwiejsza?
Wbrew oczekiwaniom, im więcej elementów zaangażujemy w proces rekrutacji, tym staje się ona bardziej skomplikowana i tym większe prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak. Dawniej wystarczył wąski zakres kwalifikacji, które można było szybko zweryfikować. Oczekiwania wobec idealnego pracownika były niskie, a katalog dostępnych Kandydatów – ograniczony. Wszystko to powodowało, że procesy były relatywnie prostsze w porównaniu do obecnych.
Rozbudowane systemy rekrutacyjne, różnorodne techniki selekcyjne oraz mnogość źródeł pozyskiwania Kandydatów wcale nie przekładają się na łatwość w zatrudnianiu lub byciu zatrudnionym. Potwierdzają to także raporty z rynku polskiego – proces rekrutacji z roku na rok jest coraz trudniejszy.[i]
Jednym z głównych problemów rekrutacyjnych jest luka kompetencyjna – rozbieżność między kompetencjami oczekiwanymi przez Pracodawców, a tymi posiadanymi przez Kandydatów. Nie chodzi jedynie o niezbędną wiedzę i kwalifikacje, ale także umiejętności miękkie, np. umiejętność dopasowania do kultury organizacyjnej. To oznacza, że coraz bardziej popularne staje się zatrudnienie dla postawy, a nie wiedzy, którą Pracodawcy mogą dostarczyć na późniejszym etapie wdrożenia na stanowisku.
Kolejnym wyzwaniem jest wybór odpowiednich metod i strategii rekrutacyjnych. Wraz z rozwojem technologii pojawia się coraz więcej narzędzi, które mają ułatwić proces rekrutacyjny, jednak nie zawsze okazują się one skuteczne na każdym stanowisku. Dodatkowo, ich zastosowanie może być kosztowne i czasochłonne. Dlatego nie da się przełożyć skuteczności jednej strategii na wszystkie stanowiska w jednej firmie, branży czy lokalizacji.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że rekrutacja to nie tylko znalezienie odpowiedniego Kandydata, ale również zainteresowanie go ofertą danej firmy. W obecnych czasach poszukujący pracy stawiają coraz wyższe wymagania, a Pracodawcy muszą zadbać o odpowiednią ofertę i wizerunek organizacji na rynku pracy. Wielu Kandydatów otwarcie przyznaje, że szuka informacji o firmie przed zaaplikowaniem, a znalezione opinie warunkują zainteresowanie danym stanowiskiem.[ii]
Reasumując rekrutacja nie należy do zadań prostych. Można podejść do niej bez przygotowania, wiedzy i umiejętności, ale efekt będzie niepewny. A przecież sukces firmy zależy przede wszystkim od jakości pracowników, którzy ją tworzą. Nie warto zdawać się na "szczęście" , przeczucie lub ślepy los, skoro istnieją sposoby na skuteczny dobór pracowników. Rekrutacja może być przyjemna, gdy poznajemy w czasie jej trwania wspaniałych ludzi, a zatrudniona osoba okazuje się być idealnie dopasowana do oczekiwań zespołu i przełożonych. Niejednokrotnie jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Co wtedy robić?
Osobiście często porównuję proces rekrutacji do procesu narzeczeństwa, w którym obie strony wzajemnie się uwodzą pokazując tylko tę najlepszą twarz, a potem dochodzi do długiego i kosztownego rozwodu, gdy prawda wychodzi na jaw. Dlatego tak ważne jest, aby proces rekrutacji był oparty na wzajemnej szczerości. Po obu stronach - Pracodawcy muszą być uczciwi prezentując stanowisko, a Kandydaci otwarcie prezentować swoje kompetencje.
Z odpowiednią wiedzą i zaangażowaniem, może dojść do połączenia dobrego Kandydata i dobrego Pracodawcy w długi i owocny związek oparty na szacunku i partnerstwie. Gdy Pracodawcy ciężko zadbać o odpowiednią strategię rekrutacyjną i chciałby inwestować w profesjonalne podejście do procesu, warto zaangażować dobrą rekrutacyjną swatkę. Szczególnie, gdy zależy nam na tym, aby w związku z Pracownikiem lub Pracodawcą żyć długo i szczęśliwie.
Aut. Maria Kasperkiewicz
#OgłoszeniaoPracę, #Rekrutacja, #Headhunter, #Human4HumanRecruitment, #H4H #praca #ogłoszeniaopracę #ofertypracy #agencjarekrutacyjna #headhunter